Burzliwy związek czyli relacja siostr

Burzliwy związek

– Krysiu, czy Ty płaczesz?
– Stefan, dlaczego ona mi to robi?!
– Ale kto? co?
– No moja siostra! Najpierw zadzwoniła nabzdyczona, zrobiła mi awanturę nie wiadomo o co, potem ja się zestresowałam, stanęłam na głowie, żeby było dobrze, no i co?
– Co?
– Nie przedrzeźniaj! No i teraz nie rozmawia ze mną, nie odpowiada na wiadomości na facebooku?! Jeden wielki foch! I jak ja się próbuję dowiedzieć o co kurde chodzi- cisza?! Stefan- ja z nią zwariuje?! Czemu ona mi funduje taki emocjonalny rollercoaster?! [ szloch ]
– Zupełnie nic nie rozumiem.
– No przecież Ci powiedziałam! Ona mnie terroryzuje a potem emocjonalnie szantażuje?! Tak się nie robi najgorszemu wrogowi, a już na pewno nie siostrze!
– Już, już. Ale próbowałyście porozmawiać?
– Stefan!! No przecież Ci mówię, że dzwonię, piszę i cisza- totalna olewka!
– A może jest zajęta?
– Stefan, odpisanie na wiadomość na facebooku nie zajmuje dużo czasu- robi to specjalnie! Zawsze tak robiła!
– Ale kiedyś chyba było inaczej?
– Ehh, czy ty musisz bawić się w psychologa? Tak, kiedyś było inaczej i w sumie nie wiem, kiedy ta nasza relacja zaczęła się tak psuć. Kocham ja najbardziej na świecie, a ona mnie rani i robi to z premedytacją..To jest bardzo trudna miłość.
– Trochę jakbym syłyszał moją babcię i ciotkę.
– No świetnie! Porównujesz mnie do starych, zgorzkniałych bab?!
– Po pierwsze nie zgorzkniałych, po drugie- to są siostry i mimo swoich 90 lat nadal ze sobą rywalizują. Dzisiaj na przykład ciocia skarżyła mi się, że ona miała tylko 8 operacji, a babcia już 15 i że ona czuje się gorsza.
– Absurd!
– No wiem.
– Ale ty chyba nie porównujesz moich problemów ze sporem o operacje starszych pań?! Ja tu cierpię! Serce mi krwawi!
– Krysiu, relacje siostrzane to nie bajka i jedną z najtrudniejszych w rodzinie. Mogą one jednocześnie kochać się i nienawidzić, wspierać i niszczyć, pomagać sobie i szkodzić. W związku sióstr panuje przedziwne rozedrganie, podobne chwilami do uczuć, które przeżywa para podczas romansu.
– No tak dokładnie jest! Ale czemu tak się dzieje?
– Nie ma na to odpowiedzi, bo wiele czynników może na to wpłynąć, ale na pewno ważną rolę odgrywają rodzice.
– Rodzice wpływają na relacje między siostrami?
– Jak najbardziej i często robią to nieświadomie. Według psychologów skala i siła rywalizacji sióstr w dzieciństwie, ale także w życiu dorosłym, zależy przede wszystkim od tego, jak wobec siebie (a nie wobec dzieci!) zachowywali się rodzice. Jeżeli relacje partnerskie były dobre, siostry mają szansę na stworzenie bliskiej relacji. Wiadomo też, że im mniejsza różnica wieku między dziewczynkami, tym lepiej się rozumieją. Najgorzej, jeśli w rodzinie zawiązują się niezdrowe koalicjechodzi o „córeczkę mamusi” i „córeczkę tatusia”. Wówczas jest niemal pewne, że między siostrami pojawi się wzajemna niechęć. Dlaczego? Dziewczynki, czując wsparcie tylko jednego z rodziców i nie rozumiejąc wiele z zaistniałej sytuacji, natychmiast przystąpią do rywalizacji, zwykle nieuświadomionej
– Dałeś mi do myślenia..
– Krysiu, mówię Ci to tylko po to, żebyś wiedziała, że relacje z siostrą mogą być trudne i są uwarunkowane przez sposób w jaki byliśmy wychowywani. Nie masz wpływu jednak na to co się działo w przeszłości.
– To co, mam zaakceptować i drzeć z nią koty całe życie?
– Absolutnie! Wszystko jest w waszych rękach, żeby spróbować tą relację naprawić, W końcu siostrę masz jedną i to na całe życie.
– Ehh, żeby to było takie łatwe.
– Nikt nie mówił, że będzie.
A-sister-is-both-your-mirror-and-the-opposite. Burzliwy związek