Czemu tak źle wyglądasz? Masz raka, depresję czy anoreksję?

– Krysiu, a co ty taka posępna?
– Myślę.
– Uu. 
– Nie szydź! Ja próbuje coś zrozumieć.
– Tzn?
– Bo wiesz, ja spotkałam dzisiaj Halinkę.
– Oo, i co u niej?
Bardzo schudła.
– Ahaa, ale coś oprócz tego?
– No właśnie nie wiem.
– Jak to nie wiesz? Nie zapytałaś? 
– Bo widzisz, ja się trochę kajam. Ale jak ją zobaczyłam, po tylu latach, taką chuda i smutną, to od razu chciałam wiedzieć czy jest chora, czy to może jakiś magiczny sposób na odchudzanie. I ona się na mnie chyba na mnie za to pytanie obraziła.
– Krysiu, ale co ci strzeliło do głowy,żeby powiedzieć coś takiego? Przecież to są prywatne sprawy, i nie powinno cię to w ogóle interesować.
– Ja wiem,ale..
– Tu nie ma żadnego ale! Jak widzisz skrajnie otyłą osobą, to podchodzisz i pytasz się, jak to się stało, że jest skrajnie otyła?
– Yy,no nie,to niegrzeczne, poza tym taka osoba,chyba wie, jak wygląda, i zdaje sobie sprawę, że otyłość jest niezdrowa, niezależnie od tego, czy jest ona wynikiem stylu życia,czy jakiś poważnych zaburzeń.
– Ano właśnie. I to samo tyczy się osób chudych. Śmiem nawet sądzić, że tu trzeba być znacznie bardziej delikatnym, bo nie wiem, czy wiesz, ale taka nagła utrata wagi, to często objaw poważnych kłopotów zdrowotnych lub emocjonalnych. 
– Ale ja chciałam okazać troskę, no i pochwalić.
Jakbyś chciała okazać troskę, to byś zapytała, “co słychać”, “czy wszystko w porządku”, “czy mogę ci jakoś pomóc”, albo “może masz ochotę pogadać”, a nie komplementować wystające kości i wypytywać jak to samo osiągnąć?! Trochę wyczucia! A co, jeśli np. ma nowotwór, albo depresję, albo wpadła w zaburzenia odżywiania, bo związała się z niewłaściwym człowiekiem i to jest jej niemy krzyk o pomoc?
– Ehh, nie pomyślałam.
– Wiem, że nie chciałaś źle, ale musisz zrozumieć kilka rzeczy. 
1. Chudość nie gwarantuje szczęścia. Osiągnięcie wymarzonej wagi, nie oznacza, że wszelkie problemy życiowe znikną, i odżyjemy. Owszem, zminimalizujemy ryzyko w wielu chorób wynikających z nadmiernej masy ciała, ale proces samoakceptacji zaczyna się w głowie, bez tego całe życie będziemy chudymi grubasami.
2. Waga i wygląd nie mają żadnego znaczenia, o ile nie jesteśmy chorzy.
3. Nikt nie ma prawa dopierdolić innej osobie odnośnie jej wyglądu, nawet jeśli uważa to za wyrażenie troski.
4. Jeśli chcesz komuś pomóc, to pomyśl dwa razy,zanim coś powiesz. Sugerowanie “zjedz coś. bo źle wyglądasz” działa tak samo, jak powiedzenie osobie, która ma łzy w oczach- “o nie,proszę, tylko nie płacz”.
5. Nasz ciało, to często objaw tego, co dzieje się z naszymi emocjami.

 

Stres czy choroba- wybór zależy od Ciebie.