czy bieganie szkodzi

Czy bieganie szkodzi?

– Tralalalalalala, Stefan, a ja coś wiem i będziesz zły jak się dowiesz.
– Coż takiego, moja droga?
– No wyobraź sobie, że bieganie jest niezdrowe! Ba, naukowcy robili badania i okazuje się, że bieganie stoi na równi z siedzeniem w domu i wpierdalaniem drożdżówek, jeśli chodzi o korzyści zdrowotne.
– Krysiu, a skąd Ty takie rewelacje wzięłaś? Pudelek?
– Stefan, nie kpij! To jest poważna sprawa i wyobraź sobie, że Helenka z pracy to się teraz spotyka z takim Czarkiem, no i ten Czarek też kiedyś biegał, ale mu wszystko jebło i teraz leczy się u takiego Michała, co to jest najlepszym na dzielni fizjoterapeutą, no i mi dzisiaj opowiadała, że to bieganie to samo zuo.
– Hym, zawiła historia. Ale mnie interesują fakty.
– Bosz, ale ja wiedziałam, że mi nie uwierzysz i poprosiłam Helenkę, żeby przekazała temu Czarkowi, że jak będzie u Michała, żeby mi zapisali, dlaczego bieganie jest niezdrowe i przesłali na messengera, żebym ci pokazała.
– Doceniam Twoją troskę.
– Stefan, jaką troskę? Ja chce ci pokazać, że jesteś, znaczy głupio robisz i za chwilę też się rozlecisz, a nas nie stać na drogą fizjoterapię i specjalistyczne zabiegi, czy nie daj bosze- operacje.
– Ale czemu już dramatyzujesz? Przecież póki co nic mi nie jest, i świetnie się czuję. Ba! Ja nawet bez biegania nie umiem funkcjonować.
– Ale brzuszka nie zrzuciłeś– a od tego się zaczęło.
– Krysiu, bo ja jem za dużo, no i nie zawsze zdrowo.
– Nie Stefan, bo Ty palisz mięśnie przez te długi biegi. Człowiek nie jest stworzony do czegoś takiego. Ludzie pierwotni polowali na zwierza, ale to był sprint, a nie dwugodzinne przebieżki- to po pierwsze. Po drugie, sam mi mówiłeś, że cardio to nie sposób na schudnięcie, bo palę mięśnie i muszę robić trening z ciężarami. Po trzecie- Ty, ani żadem amatorski biegacz nie ma przygotowania mo, me..
– Motorycznego.
– Stefan, nie przerywaj! Nie ma przygotowania motorycznego i największa głupota- biegają po asfalcie, co w powolny sposób dewastuje stawy i doprowadzi, prędzej czy później do uszkodzeń kręgosłupa, które często są nieodwracalne. A tu masz wiedzę, od specjalisty- czytaj i pukaj się w głowę co żeś czynił!
Jedną z najbardziej znanych przypadłości jest „serce sportowca”. Podstawową cechą odróżniającą je od serca osoby prowadzącej siedzący tryb życia jest przerost mięśnia serca, będący wynikiem adaptacji do wysiłku fizycznego. Główną przyczyną przerostu mięśnia serca są zmiany hemodynamiczne, wśród których do najważniejszych należy wzrost obciążenia objętościowego podczas wysiłków dynamicznych lub ciśnieniowego podczas wysiłków izometrycznych.
Odwodnienie, urazy i mikrourazy mogą stanowić zagrożenie zatorowością płucną. Jest to stan kliniczny objawiający się bólem w klatce piersiowej, dusznością, kaszlem, przyspieszonym biciem serca, a spowodowany zamknięciem światła jednej z tętnic płucnych zatorem – najczęściej zakrzepem wędrującym z żył kończyn dolnych. Odwodnienie może spowodować także niedokrwienie mózgowia w przebiegu obkurczania się i zakrzepicy drobnych tętniczek. Jest to o tyle groźne, że udar mózgu czyni nieodwracalne szkody.
Kolejnym problemem dotyczącym sportowców wyczynowych jest choroba zwyrodnieniowa stawów, inaczej zwana osteoporozą. Dolegliwość ta jest wynikiem zjawisk zarówno biologicznych, jak i mechanicznych, które powodują zaburzenia procesów degradacji i syntezy chrząstki stawowej. Oprócz przetrenowania przyczyną wystąpienia zmian stawowych może być również niewytrenowanie, czyli niedostateczne przygotowanie zawodnika do obciążeń, które na niego czekają. Bieganie po twardym podłożu, a z takim mamy najczęściej do czynienia w czasie treningu i zawodów, nie wymaga umiejętnego stawiania stóp i nie pobudza do odpowiedniego wykształcenia mięśni stabilizujących staw skokowy. Drugim stawem narażonym na uraz w czasie biegania jest staw kolanowy. Składa się on ze stawu udowo-piszczelowego, rzepkowo-udowego i stawu piszczelowo-strzałkowego. Najczęstszy jest problem z chrząstką w stawie rzepkowo-udowym. Chrząstka podczas biegu jest przypierana do kości udowej, co powoduje jej uszkodzenie i objaw w postaci bólu w całym przednim przedziale kolana czyli tzw. kolano biegacza.
– A Czarek już nie biega?
– Stefan, oczywiście, że biega, ale teraz robi to z głową– ma spersonalizowany plan, rozpisane treningi, które stymulują całe ciało, rozpisaną regenerację i dietę.
– Czyli bieganie nie jest takie niezdrowe.
Nie jest, jeśli robisz to z głową, a większość amatorów biegowych robi to po prostu głupio!
– Ale nigdy nie jest za późno, żeby zacząć robić to dobrze, tak?
– No niby tak, ale ja nie widzę sensu- już lepiej iść podnosić ciężary.
– Coraz częściej mnie zaskakujesz, Krysiu.

 

run Czy bieganie szkodzi?