ile przytyłeś w święta

Ile przytyłeś w Święta?

– Krysiu,może kawałeczek serniczka?
– Stefan, to nie jest śmieszne! Ja jestem cięższa już o 5 kg od wczoraj, i ledwo się ruszam!
– Krysiu, nie mogłaś przytyć tyle w ciągu zaledwie jednego dnia, czy dwóch.
– No jak nie? Te wszystkie pierogi, ciasta, ciasteczka?! 

ElstownStreetResidentsinviteyou Ile przytyłeś w Święta?

– Krysiu, wahania wagi na poziomie 2-3 kilogramów nie są czymś niezwykłym, zwłaszcza w okresie świątecznym. Ale musisz wiedzieć, że wartość energetyczna 1 kg tłuszczu to 9000 kcal. Oznacza to, że, by przytyć 1 kg tłuszczu musiałby spożyć 9000 kcal ponad swoje zapotrzebowanie, które wynosi około 2200 kcal. Proste równanie mówi, że 2 dodatkowe kilogramy w postaci tkanki tłuszczowej to 18 000 kcal, a trzy to już niebotyczna wartość 27 000 kcal! W praktyce spożycie pożywienia o takiej wartości energetycznej w ciągu 2 czy 3 dni jest niemożliwe.
– Ale waga pokazuje inaczej. Sugerujesz, że się zepsuła?
– Bynajmniej. Faktycznie możesz ważyć więcej, ale nie jest to spowodowane zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej.
– A czym niby?
Zatrzymaniem się wody w organizmie.
– Jak to zatrzymaniem wody w organizmie?
Chodzi o glikogen. Otóż makowe, serniczki, pierożki i inne słodkości są źródłem węglowodanów.. Spożycie dużej ilości tego rodzaju produktów powoduje, że organizm magazynuje go maksymalnie dużo. Nadmiar glikogenu pociąga za sobą również zatrzymanie dodatkowej wody w organizmie, co w skrajnych przypadkach może owocować nawet kilkoma dodatkowymi kilogramami!
– Świetnie! To karą za te wszystkie pierożki jest zatrzymanie wody?! Jak się jej pozbyć? To znaczy, jak wrócić do poprzedniej wagi? Głodówka oczyszczająca?
– Absolutnie! Z punktu widzenia dietetycznego i zdrowotnego może wyrządzić sporo szkód z efektem jo-jo na czele. należy dać sobie odrobinę czasu i uzbroić się w cierpliwość popartą racjonalnymi zmianami dietetycznymi.
– A mówiąc jaśniej?
1.Wykluczyć wszelkie produkty wysokoprzetworzone typu instant oraz na bazie białej mąki. Dobrze zrezygnować również z typowych płatków śniadaniowych na bazie pszenicy czy kukurydzy. Te produkty przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu glikogenu.
2.Zmniejszyć ogólną ilość węglowodanów, czyli ryżu, kaszy, makaronu, płatków owsianych czy pełnoziarnistego pieczywa. Można umieścić je w śniadaniu, ewentualnie II śniadaniu, jednak w ograniczonej ilości.
3.Zwiększyć ilość warzyw w jadłospisie. Dobrym rozwiązaniem w porze obiadu czy kolacji będą sałatki z dodatkiem mięsa, ryby, owoców morza, serów oraz oliwy z oliwek, oleju lnianego, z awokado czy orzechów.
4.Wykluczyć z jadłospisu cukier, napoje słodzone oraz soki owocowe. Najlepiej zastąpić je wodą lub zieloną herbatą.
5.Zmniejszyć spożycie soli przynajmniej o połowę.
6.Do tego przyda się porcja ruchu. Nawet zwykły spacer trwający 30 minut może zdziałać cuda, przyspieszając proces powrotu do wagi wyjściowej.
– No dobrze, to poproszę ten serniczek, a racjonalne żywienie i więcej ruchu wdrażam od jutra.

ElstownStreetResidentsinviteyou Ile przytyłeś w Święta?