jak się oprzeć pokusie

Jak się oprzeć pokusie

[ Do mieszkania wchodzi Krystyna ]
– Krysiu, czy wszystko w porządku? Masz lekko niepokojący wyraz twarzy.
– Stefan, bo ja nie wierzę, co przed chwilą usłyszałam?!
– Oo, bardzo chętnie się dowiem. Usiądź wygodnie- zrobię Ci kawę.
– Stefan, wino! Ja to musze na spokojnie przetrawić.
– No zamieniam się w słuch.
– Wracam sobie autobusem, staram się w spokoju skrolować telefon, ale na przeciwko mnie siadają dwie, hym, chyba nastolatki.
– Chyba?
– No ciężko powiedzieć, bo warstwa makijażu, przyczepione firany i ubiór świadczyły o wieku raczej dojrzałym, ale zdradził je język.
– I co, one coś ci dokuczały?
– Stefan, czy ty coś sugerujesz??
– Nie nie, absolutnie. Wróćmy do historii. I co dalej?
– No i słuchaj, one zaczęły rozmawiać o instagramie, i blogowaniu i gratisach i pieniądzach. No nie patrz tak na mnie- głośno mówiły i nie dało się nie słyszeć!
– I co Cię tak zdziwiło?
– Stefan, to jest plaga! Te dziewczyny żyją dla lajków, dla gratisów i sprzedają sobie rady, jak zrobić, żeby zdobyć jakieś produkty od marek a potem je sobie przekazują?! To jest kółeczko wzajemnej adoracji, które mami nie tylko ludzi z zewnątrz, ale przede wszystkim marki, które myślą, że wysyłając produkty takim osobom- zyskują promocję i nowych klientów. A to w większości jest grono tych samych osób- które nabijają sobie zasięgi. No i większośc ma po prostu kupionych followersów.
– Jak to kupionych?
– Borze szumiący! Stefan, nie mów mi, że nie wiesz, że followersów i popularność się kupuje! Tak przecież jest od dawna! Ale sama przyznam, że nie zdawałam sobie sprawy ze skali i powszechności tego zjawiska.
– To ja tego nie rozumiem.
– Czego? Że ludzi pociąga sława w social mediach?
– Nie, nie rozumiem, dlaczego to wszystko musi opierać się na fałszu? I czy w takim razie można jeszcze komuś ufać? Nie lepiej zbudować sobie wiarygodną markę, która będzie autorytetem dla swoich czytelników, a marki będą się bić o współpracę z nią?
– Stefan, oczywiście, że lepiej. Ale niewielu jest w stanie się oprzeć tej drodze na skróty.