mundial dla zielonych

Mundial dla zielonych

– Stefan, przepraszam Cię bardzo, ale co robi ten szalik, wuwuzela, popcorn i piwo o tej godzinie przed telewizorem?
– Krysiu, przecież dzisiaj rusza największa impreza dla fanów piłki nożnej!
– Ten munal?
MUNDIAL, W ROSJI.
– Zupełnie nie wiem, jak kogoś może fascynować banda gości w kolorowych ubrankach, biegających za piłką.
– Krysiu, ależ to jest fascynująca i nieprzewidywalna dyscyplina sportowa! Uwierz mi- jak tylko zrozumiesz, o co tu chodzi- sama będziesz śledzić rozgrywki z wypiekami na twarzy.
– No śmiem wątpić.
– No to siadaj, ja Ci to wszystko wytłumaczę i rozrysuję. Zacznijmy od podstaw: W Rosji wystąpią 32 reprezentacje, które zostały podzielone w ośmiu czterozespołowych grupach. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansują do 1/8 finału. W grupie każdy gra z każdym. Ostatnia runda spotkań, w każdej z grup rozgrywana jest o tej samej porze, aby uniknąć jakimkolwiek próbą ustawiania wyników spotkań.
– A co decyduje o kolejności w grupie?
– Przede wszystkim liczba punktów zdobytych w trzech spotkaniach grupowych. Za zwycięstwo przyznawane są trzy punkty, a za remis jeden. Taka punktacja obowiązuje od 1994 roku.
– A, co jeśli dwie lub więcej ma tyle samo punktów?
– FIFA ustaliła szereg podpunktów, które będą decydowały o kolejności w grupie, a w konsekwencji o awansie lub jego braku. Przy takiej samej liczbie punktów, decyduje różnica bramek, ale wariantów jest znacznie więcej.
terminarz-1024x732 Mundial dla zielonych
– No dobra, to kiedy ten finał czy coś?
Gdy zostanie wyłonione najlepsze szesnaście zespołów, to rozpocznie się faza pucharowa. Reprezentacje zaczną ją od 1/8 finału, następnie ćwierćfinał, półfinał, mecz o trzecie miejsce i finał. Pary meczów tworzone są również według schematu. Najlepsza drużyna danej grupy, będzie rywalizowała z zespołem z drugiego miejsca z grupy kolejnej. Dla przykładu: 1. miejsce z grupy A spotyka się z 2. miejscem grupy B, a 1. miejsce grupy C spotyka się z 2. miejscem grupy D.
–  A jakie są szanse Polaków?
– Zdaniem większości ekspertów, Polska nie wyjdzie z grupy na mistrzostwach świata w Rosji. Biało- czerwoni mają bardzo mocną grupę, z typowaną na „czarnego konia” turnieju Kolumbią i wielkim sukcesem drużyny Adam Nawałki będzie awans do fazy pucharowej.
– No to ja nie wiem, jaki jest sens oglądać, jak mamy takie marne szanse?
– Krysiu, bo piłka jest nieprzewidywalna! Sama zobaczysz! A i jeszcze spisałem Ci tu kilka podstaw, żebyś mi nie przerywała podczau meczu.
Na boisku znajduje się 11 zawodników, po 10 w każdej drużynie w polu gry i po jednym bramkarzu. Jest też trzech sędziów (arbitrów), jeden na boisku, dwóch przy liniach bocznych.
Gra się dwa razy po 45 minut z 15 minutową przerwą. Chyba, że sędzia doliczy kilka minut dodatkowej gry, za przerwy podczas meczu.
Sędzia za przewinienie (inaczej faul) może pokazać zawodnikowi żółtą lub czerwoną kartkę. Po pokazaniu tej ostatniej zawodnik musi opuścić na zawsze boisko. Dwie żółte kartki w całym meczu to też czerwona i zakaz gry.
Rzut karny jest podyktowany gdy zawodnik zostanie sfaulowany w polu karnym. Nie musi go wykonać zawodnik poszkodowany.
Aut jest wtedy gdy piłka wypadnie za pole gry, za linię boiska. Liczy się dotknięcie przez piłki przez zawodnika, jeżeli on dotknie jako ostatni, aut jest wykonywany przez przeciwników.
Spalony. Jest wtedy gdy piłkarz drużyny przeciwnej znajduje się bliżej linii końcowej boiska niż obrońcy drugiej drużyny (pomijając bramkarza). I do niego musi być kierowana piłka.

 

terminarz-1024x732 Mundial dla zielonych