Powrót do przeszłości

Przedwyborczy obiad u rodziców. Cała rodzina przy stole tylko brata nie można odciągnąć od telewizora. Wchodzę do salonu i patrzę co jest ważniejsze niż głód. Na ekranie hasa sobie uroczy króliczek, w tle wesoła muzyczka, nagle wiewióreczka  odrąbuje królikowi główkę, krew sika wszędzie. Ale to nie koniec! Bezgłowy krwawy kadłubek miażdży wiewióreczkę kowadłem, itp…Happy Tree Friends. Masakra!

Uświadomiłam sobie że za moich czasów (tak jestem dinozaurem) bajki nie były tak drastyczne a niektóre pełniły funkcje edukacyjną. Na pewno nie było w nich tyle bezmyślnej przemocy.

Pozwólcie że zabiorę Was w podróż do przeszłości i przypomnę coś czego prawdopodobnie #gimbynieznaja 😛 ;).

1. Inspektor Gadżet.  Detektyw-cyborg, który ze swoją siostrzenicą Penny i psem Łebkiem tropili złowrogiego Doktora Klaufa chcącego przejąć panowanie nad światem. Taki animowany MacGyver;). Na tyle fascynowała mnie ta bajka że swojego psa nazwałam Gadżet ;).

gadzet Powrót do przeszłości

2. Król Lew. Tu chyba nie ma osoby która nie zna tej bajki. Ja za każdym razem płakałam gdy umierał Mustafa. Śmiałam się z Timona i Pumby a piosenki „Hakuna matata” nie dało się nie śpiewać! Piękna i wzruszająca bajka o sile przyjaźni, odwadze i stracie.

3. Pocahontas. Bajka o pięknej wojowniczce, angielskich osadnikach, trudnej miłości, pięknie przyrody i przywiązaniu Indian do wierzeń. Babcia Wierzba – mistyczna dusza zaklęta w pniu drzewa – uczy młodych wsłuchiwać się w głos serca i natury, pomaga im także znaleźć sposób, by zarówno przybysze jak i rdzenni mieszkańcy, pochodzący z dwóch całkowicie odmiennych kultur i światów mogli żyć razem, w pokoju. Na koniec Pocahontas musi pójść za głosem serca i wybrać swoją właściwą drogę, a to zadnie nie jest łatwe. A słowa piosenki nadal znam i <3

4. Mała Syrenka. Kolejna przepiękna historia o miłości. Ariel ratuje pewnego dnia księcia Eryka i żeby go ponownie zobaczyć zostawia u podwodnej wiedzmy ( i te jej koszmarne moreny <3 😉 to co ma najcenniejsze- swój głos. Zrzuca ogon i jako niemowa udaje się na ląd odnaleźć księcia. No i uwaga- znowu piosenka <3 ;). Tak jestem niedoszła piosenkarką która torturowała rodzinę swoim wyciem :P.

5. Shrek. Jest to opowieść o dużym, zielonym ogrze o imieniu Shrek. Chce on za wszelką cenę odzyskać spokój na terenie swojej posiadłości na bagnach, gdzie w wyniku represji okrutnego Lorda zesłane zostały różne bajkowe postacie (m.in. Pinokio, Wilk i siedmiu krasnoludków). Shrek decyduje się więc na wyprawę do siedziby Lorda, by odebrać prawa do swoich ziem, a w konsekwencji odzyskać utracony spokój. W wyprawie towarzyszy mu jego niezdarny przyjaciel – Osioł. W wyniku negocjacji zawarty zostaje układ: w zamian za otrzymanie dokumentu ogr zobowiązuje się uwolnić ze smoczej wieży piękną królewnę Fionę. Duża dawka humoru dla ludzi z jajem ;).

gadzet Powrót do przeszłości

6. Simpsonowie. Satyryczne spojrzenie na amerykański styl życia i kulturę. Mój antybohater nr.1 Homer <3 i jego pokręcona rodzinka. Niesamowite jak człowiek może się utożsamiać z kreskówką ;).

gadzet Powrót do przeszłości

7. Muminki. Klasyka gatunku. Mądry tata, zaradna Mama, wredna Mała Mi, próżna Panna Migotka, niezależny Włóczykij, Buka utożsamiając nasze strachy. Stare ale jak najbardziej jare.

gadzet Powrót do przeszłości


” In every real man a child is hidden that wants to play. „

Friedrich Nietzsche


A Wy macie jakieś ulubione bajki z dzieciństwa?