jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

– Krysiu, a co tam skrupulatnie notujesz?
– Robię risercz, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną.
– Oo, czyżbyś stwierdziła,że do tej pory to strój decydował o Twoim niepowodzeniu na rozmowach?
– Stefan, wyczuwam kpinę i wyobraź sobie, że nie. To jest właśnie zadanie rekrutacyjne?
– Ktoś Ci zlecił, żebyś się dowiedziała, jak przyjść żeby nie zawalić?
– Stefan, to nie jest zabawne! Wyobraź sobie, że mam napisać tekst o tym, czy biały garnitur to dobry strój na rozmowę kwalifikacyjną. I to po polsku i angielsku.
Biały garnitur? No nie wiem gdzie ta rozmowa, ale jeśli nie na kelnera, to chyba nie.
– Wiesz, że ja za modą nie przepadam i mam alergię na wszelkie szafiarki, ale zadałam sobie trud i znalazłam kilka ciekawych informacji. Otóż przede wszystkim ma być schludnie , klasycznie i w stonowanych kolorach. Kobiety mogą wybrać :
garsonkę– spódnica i marynarka uszyte z tego samego materiału, najbezpieczniejszy krój to spódnica ołówkowa.
kostium– odpowiednik męskiego garnituru, który składa się z marynarki i spodni uszytych z tego samego materiału
klasyczna biała koszula– świetnie komponuje się ze spodniami, ołówkową spódnicą czy nawet jeansami
buty– zakrywające palce u stóp,klasyczne
rajstopy- cieliste
Natomiast faceci mają łatwiej, bo wystarczy że zainwestują raz na dekadę w garnitur i porządną koszulę i już mają stylówkę na różne okazje. Podobno na rozmowę najlepszy będzie granatowy lub szary czy też stalowy kolor. Spodnie mogę mieć inny odcień- ba mogą to nawet być jeansy.
Ale co z tym białym garniturem?
– No właśnie styliści odradzają takie kolory, ale kto wie, może za jakiś czas wejdzie tren, że im bardziej się wyróżniasz na rozmowie- tym lepiej?
– No dobra, ale pokaż co tam naskrobałaś.
– Ale nie będziesz się nabijał?
– Ja? Skąd takie podejrzenia?

 

Udało Cię się przejść pierwszy etap procesu rekrutacyjnego i zostałeś zaproszony na rozmowę- gratulacje! Pewnie lekko się denerwujesz, ale zdajesz znasz swoją wartość i wiesz, że dasz sobie radę. W ostatniej chwili narzucisz na siebie coś białego, albo czarnego i po porządnym śniadaniu pojedziesz zdobywać pracę marzeń.

Ale czy aby na pewno strój nie jest aż tak istotny? Czy wiesz, że według badań rekruter podświadomie ocenia Cię już po 10 ciu sekundach? Zatem aby jak najwięcej wycisnąć z rozmowy zadbaj o właściwy strój.

No dobrze, ale jaki jest właściwy? Klasyczna czerń lub biel czy raczej postawić na kolory, żeby wyróżnić się z tłumu?

Styliści i specjaliści od budowania wizerunku zalecają postawienie na stonowaną kolorystykę. Biały i czarny garnitur zdecydowanie odpada- postaw na granat lub stal. Powodzenia!

You got a call and have been invited to job interview- well done! You are slightly stressed, but you know your strengths and will shine during interview. You will eat some nice breakfast, have a coffee, dress some decent clothes and go to land this job.

But is decent good enough? Do you know that first impression counts and that interviewer evaluates you only after 10 seconds? Now use this knowledge for your advantage.

So  what to wear? Black or white suit or something vivid? Stylist advice to use moderate colors- navy blue or steel is your pick. Black and white suits leave form more official occasions. Good luck!