starość to cena za seks

Starość to cena za seks

– Stefan, mam dla ciebie ważną informację, ale najpierw usiądz.
– Krysiu, czy dzieje się coś poważnego?
– Stefan, nie możemy uprawiać seksu.
– ?.
– Bo starzejemy się przez seks!
– Krysiu, co Ty opowiadasz? Skąd takie rewelacje?
– Stefan, ja jestem śmiertelnie poważna! To jest naukowa teoria wyjaśniająca, dlaczego ludzie się starzeją. Poczekaj, zaraz ci przeczytam:
Starość jest zaprogramowana genetycznie i może być ceną za seks. Starzeją się organizmy, które rozmnażają się (replikują geny) poprzez zapłodnienie. Największy wysiłek takich organizmów jest skierowany na wytwarzanie komórek rozrodczych. Kiedy potomstwo osiąga dojrzałość płciową i samo może się rozmnażać, życie rodziców z ewolucyjnego punktu widzenia traci znaczenie. Geny, po zapewnieniu sobie przetrwania w młodszym pokoleniu, pozostawiają starszą generację samą sobie – nie warto tracić ogromnej ilości energii niezbędnej do utrzymania jej w dobrej kondycji. Gdyby rodzice żyli wiecznie, dla kolejnych ich potomków zabrakłoby w końcu pożywienia i miejsca do życia. Wniosek? Zakodowana w genach śmierć jest korzystna dla gatunku.
– Hym, no bardzo ciekawa teoria, ale mnie w szkole uczyli, że starzenie się jest ubocznym skutkiem gromadzenia się w organizmie szkodliwych substancji, np. toksyn czy wolnych rodników, które powodują w końcu rozpad organizmu.
– Twoja teoria jest znacznie mniej romantyczna.
– Ale wiarygodna.
– No nie wiem. Ale słuchaj, mam też dobrą wiadomość- jesteśmy młodzi!
– No oczywiście, duchem na pewno.
– Bosz, Stefan, ja mówię zupełnie serio! Okazuje się, że starość zaczyna się dopiero 10-15 lat przed śmiercią. I naukowcy wyliczyli, że wiek średni zaczyna się około 60 ątki, natomiast starość to dopiero 75 rok życia.
– O proszę! To jest pocieszająca informacja.
– A kiedy, w takim razie, zaczyna się dorosłość? Bo na pewno, nie po przekroczeniu 18 roku życia.
– No rejczel. Teraz nastolatki są bardziej wyzwolone seksualnie niż kiedyś, ale na pewno nie bardziej dojrzałe psychicznie. Otóż według przeprowadzonych niedawno badań, młodość kończy się miedzy 28 a 30 rokiem życia, bo wtedy następuje zmiana w naszych zachowaniach i zainteresowaniach.
– I większość i tak nie ma zdolności kredytowej do tego czasu i nie może stanąć na własne nogi.
– No to też może być dość istotny czynnik.
– Czyli co? Jeszcze całe życie przed nami, najdroższa!
– I sama nie wiem, czy śmiać się czy płakać.

 

age Starość to cena za seks