wynajem czy życie

Wynajem czy życie?

Kryśka, i wyobraź sobie, że Ona weszła do mieszkania i zaczęła węszyć?! Otworzyła lodówkę, żeby sprawdzić, czy nie jest za bardzo zmrożona. Weszła na balkon i z złością zapytała,dlaczego ściana jest lekko pobrudzona. Odpowiadam, że od roweru, i przez 5 lat miała się prawo pobrudzić od opon. A ona na to, że wynajęła mieszkanie a nie schowek na rower?! Ale to nie koniec! Po czym dostała ataku furii jak zobaczyła, że podłoga się przetarła od fotela, który nota bene, sama tam zostawiła, Na mój argument,że prze 5 lat i pracy prze komputerem to chyba normalne, że ta podłoga się przetarła, ona wykrzyczała, że wynajęła mieszkanie, a nie biuro?! I na koniec, weszła do łazienki, odsunęła pralkę i kazała wysprzątać to co tam się nazbierało?! Ręce mi opadły! Tak jakbym płacąc za wynajem robiła jej łaskę, że tam mieszkam! I żeby było „zabawniej”podniosła mi czynsz o 300zł?! 1800 za kawalerkę to jakiś żart!
– Nieciekawa sprawa. A czy Grażynka nie może wynając czegoś tańszego?
– Stefan, problem w tym, że tyle właśnie kosztują kawalerki w Warszawie. I 1800 to nie jest jeszcze taka wygórowana cena. Średnio, w całkiem dobrym standardzie, to jednak bliżej 2,300 tysiąca za miesiąc.

mieszkanie Wynajem czy życie?

– Ale kogo stać na takie ceny? Przecież to jest strasznie dużo pieniędzy!
– To prawda. Singiel, który mieszka w mieście wojewódzkim i zarabia równowartość średniej pensji dla danego ośrodka, na czynsz za wynajem mieszkania wydaje średnio 40% swojego wynagrodzenia netto (od 33% w Łodzi do 47% w Warszawie). A ponieważ  większość obywateli zarabia mniej niż średnia, w efekcie większość singli mieszkających w dużych miastach wydaje na najem więcej niż cztery z każdych dziesięciu zarobionych złotówek.
– To już chyba lepiej wziąć kredyt na mieszkanie. Bo w dłuższej perspektywie, spłacamy coś, co kiedyś będzie nasze, albo naszych dzieci.
– Niby tak, ale po pierwsze,nie każdy może wziąć kredyt,po drugie,nie każdy też chce.
– Hym, no to albo odziedziczyć mieszkanie w spadku po dziadkach, albo wynajmować z obcymi ludźmi.
– Stefan,czy mając 30stkę nakarku,chciałbyś wynajmować pokój, jak jakiś studenciak?
– Hym,nie, chyba nie. Przecież po to pracuję, żeby mieć zapewniony podstawowy byt, tj. dach nad głową, i jedzenie.
– To w Warszawie, będą singlem- nie dasz rady, albo będzie Ci bardzo ciężko.
– Ale chyba jakieś prawa mam, jako wynajmujący?
– Owszem- i ważne, żeby każdy był ich świadomy, żeby nie dać się wyrolować.

Wzrost czynszu

Można podnosić czynsz jednak nie częściej, niż co 6 miesięcy. Lokator może żądać od wynajmującego uzasadnienia podwyżki, jeśli czynsz przekracza 3 proc wartości lokalu.

Pobrana kaucja

Jeśli, więc wzrosły tzw. opłaty niezależne od właściciela np. spółdzielnia podniosła opłaty za zarządzanie, to najemca je opłaca. Jeśli lokator zażąda musisz przedstawić mu na piśmie przyczyny podwyżki, podniosłem czynsz o 40 zł, bo spółdzielnia o tyle kwotę podniosła opłaty na fundusz remontowy. 

Meldowanie 

Po wynajęciu mieszkania właściciel zobligowany jest też do odprowadzenia podatku do Urzędu Skarbowego. Może to zrobić na zasadach ogólnych, lub w formie ryczałtu (8,5 proc. przychodu). Równie istotne jest zameldowanie świeżo upieczonych lokatorów. Z reguły jest to zameldowanie czasowe, na okres ściśle określony, podobnie jak sama umowa najmu. Potem termin ten można sukcesywnie przedłużać.

Umowa najmu

W umowie najmu (zawsze radzimy sporządzić ją w formie pisemnej, choć nie zawsze jest to obowiązkowe- umowa poniżej jednego roku -art.660 k.c.) dokładnie sprecyzowane jest, na jakich zasadach i za ile wynajmowane jest mieszkanie. Określone są strony umowy, przedmiot umowy, cena, czas trwania, sposoby wypowiedzenia umowy najmu, związane z tym zabezpieczenia oraz forma przyjęcia mieszkania i przekazania protokołem zdawczo – odbiorczym. Daje to możliwość zweryfikowania, czy mieszkanie zostało zniszczone w trakcie najmu. 

Zniszczenia

Naprawy bezpośrednio wynikające ze zniszczeń obciążają najemcę, o ile powstały z jego winy i nie są wynikiem normalnego zużycia mieszkania. Najemcę obciążają standardowo koszty naprawy i konserwacji: podłóg, posadzek, wykładzin, drzwi i okien, kuchni, wanien, mis klozetowych, osprzętu i zabezpieczeń elektrycznych, pieców węglowych i akumulacyjnych, malowanie, tapetowanie, naprawa tynków itp. Wynajmujący ma obowiązek zapewnić sprawne działanie instalacji wodociągowej – bez armatury, co, elektrycznej i anteny zbiorczej – bez osprzętu, gazowej, anteny zbiorczej, dźwigów. Powinien także zająć się wymianą pieców grzewczych i stolarki okiennej, drzwiowej, naprawą budynku, czy pomieszczeń.

Wymeldować lokatora

W umowie najmu określony jest także termin wypowiedzenia, w ciągu, którego właściciel mieszkania, lub najemca może zażądać rozwiązania umowy. 

Czy w skrajnych sytuacjach (np. gdy lokator jest notorycznym dłużnikiem spółdzielni mieszkaniowej) możliwa jest eksmisja na bruk?

W ostatnim czasie, wyrokiem w dniu 4.12.2007r. Trybunał Konstytucyjny potwierdził zakaz eksmisji lokatora na bruk, jeżeli sąd nie przyznał mu mieszkania socjalnego, a gmina nie wskazała pomieszczenia tymczasowego (takie pomieszczenie powinno mieć przynajmniej 5 m..kw. mieszkalnych na osobę, być w tej samej, lub pobliskiej miejscowości).