12 błędów ktore popełniasz podczas szukania pracy

12 błędów które popełniasz podczas szukania pracy

– Stefan, ja chyba mogę stworzyć poradnik o szukaniu pracy.
– Poradnik o szukaniu pracy? Krystyno, nie obraź się, ale biorąc pod uwagę, że bezskutecznie szukać pracy już ponad rok, jedyne co możesz stworzyć, to antyporadnik.
– Stefan, mamy pandemię, ja jestem w trakcie przebranżowienia i mam trudniej niż inni. Poza tym to nie tak, że nie znalazłam pracy. Wręcz przeciwnie, miałam okazję pracować w kilku dużych korporacjach.
– No ale już w nich nie pracujesz.
– Ale to nie tak, że mnie zwolnili, tylko nie do końca się dogadaliśmy.
– No wiem, ale biorąc pod uwagę Twoje przygody, myślę, że możesz stworzyć antyporadnik.
– Hm, no może masz racje.

12 błędów, które popełniasz podczas szukania pracy

1. Nie masz konta na LinkedIn. Jeśli myślisz poważnie o szukaniu pracy, LinkedIn to miejsce, gdzie po prostu musisz być. Zadbaj o poprawne i atrakcyjne uzupełnienie profilu, wybierz dobre zdjęcie profilowe oraz cover photo, udzielaj się w dyskusjach, nawiązuj kontakty, itp.
2. Nie budujesz swojej marki osobistej i nie udzielasz się merytorycznie w sieci. Ten fakt może Cię zaskoczyć, jednak rekruterzy mocno sprawdzają profile kandydatów w sieci, także pomyśl, zanim wrzucisz jakieś kompromitujące treści do Internetów.
3. Odpowiadasz tylko na ogłoszenia o prace. Co w tym dziwnego, albo złego? Otóż nic, ale konkurencja jest ogromna i jeśli zależy Ci na pracy z jakąś konkretną marką, albo osobą – aplikuj na ich www, niezależnie od tego, czy prowadzą rekrutacje, czy nie.
4. Nie używasz siatki kontaktów. Niestety albo stety pracę nadal najłatwiej znaleźć może nie po znajomości, ale z polecenia, jest znacznie łatwiej niż z klasycznej rekrutacji. Także proś o polecenie i pytaj się znajomych, czy nie słyszeli gdzieś o stanowisku pracy do objęcia.
5. Używasz tego samego CV na różne stanowiska pracy.
6. Nie zapisujesz sobie, gdzie wysyłasz CV. A co za tym idzie, często, kiedy dzwoni telefon – nie pamiętasz co to za firma i jakie stanowisko.
7. Popełniasz sporo błędów w samym CV, min. nie wpisujesz dat w doświadczeniu zawodowym,  przez co pracodawca nie wie, co, gdzie i ile czasu robiłeś. Twoje CV jest zbyt ubogie i, mimo że przeładowanie treścią też nie jest dobre, zbytni minimalizm powoduje, że możesz na starcie zostać odrzucony. Dodajesz niekorzystne zdjęcie do CV, albo w ogóle je dodajesz. Tutaj sprawa jest dosyć kontrowersyjna, bo np. w UK nie powinno wklejać się zdjęcia, w Polsce, niestety, nadal pracodawcy chcą zdjęć w CV, więc jeśli już je umieszczasz – użyj profesjonalnego zdjęcia- selfie nie jest tu dobrym rozwiązaniem.
8. Spóźniasz się na spotkanie albo mylisz daty spotkania. 
9. Nie robisz researchu odnośnie firmy, do której aplikujesz. Zmień to, a nawet wyjdź z inicjatywą i przeszukaj całą sieć odnośnie firmy i co ważne – stanowiska, na jakie aplikujesz.
10. Nie umiesz mówić o swoich sukcesach. A jeśli Ty nie umiesz się sprzedać, to jak możesz wymagać, żeby zaufał Ci potencjalny pracodawca?
11. Nie umiesz wycenić swojej pracy i na pytanie o oczekiwania finansowe zaczynasz jęczeć i próbujesz odbić piłeczkę.
12. Nie zadajesz rekruterom pytań. Nawet jeśli ich nie masz, to z grzeczności, zapytaj się o dalsze etapy rekrutacji, zespół, w którym będziesz pracować, system weryfikacji umiejętności, albo możliwość rozwoju.

Gdzie szukać pracy

 

*Jestem ciekawa, czy możesz dorzucić coś do tej listy. Jeśli tak – podziel się tym, proszę, w komentarzu – z pewnością ktoś z tej wiedzy skorzysta.