Jak wrócić do aktywności fizycznej

Jak wrócić do aktywności fizycznej?

[Stefan zastaje Krystynę przy laptopie}.
– Co robisz Krysiu?
– Zapisuję się na zajęcia fitness.
– O proszę, czyli otwierają już kluby fitness?
– Tak, co prawda jeszcze z jakimiś obostrzeniami, ale część rusza już w poniedziałek, a od 29 maja mają otworzyć już wszystkie siłownie.
– Świetna wiadomość. Co prawda nikt z nas nie wie, na jak długo, ale przyznam, że chętnie wybiorę się do kluby na trening. A na jakie zajęcia się zapisujesz?
Wszystkie, które spowodują, że schudnę, czyli seksi pupa, płaski brzuch, turbo spalanie, itp.
-Krysiu, przerabialiśmy to wielokrotnie. Trening jest dodatkiem do procesu odchudzania, ale nie kluczem do całego procesu zrzucania wagi.

Ile ćwiczyć, żeby schudnąć?

– Bosz, Stefan, wiem przecież, że najważniejsza jest dieta. Ale przerabialiśmy to i ja diety trzymać nie umiem. A chce się poruszać z grupą i pod okiem instruktora, bo to mi daje większą motywację oraz frajdę.
– No dobrze. Ale pamiętaj o kilku ważnych rzeczach, planując powrót do aktywności fizycznej.

10 RZECZY, O KTÓRYCH MUSISZ PAMIĘTAĆ WRACAJĄC DO AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

1. NIE PORYWAJ SIĘ Z MOTYKĄ NA SŁOŃCE – czyli zacznij spokojnie, od 2 do 3 jednostek treningowych w tygodniu. Daj czas swojemu organizmowi na oswojenie się, a następnie stopniowo zwiększa jednostki oraz ich intensywność.
2. TRENUJ RÓŻNORODNIE – niezależnie od tego, czy Twoimi ulubionymi zajęciami jest np. Zumba – ćwicz, zwłaszcza na początku, ogólnorozwojowo.
3. ZADBAJ O DOBRE OBUWIE – jeśli dźwigasz, wystarczą conversy lub inne buty na płaskiej podeszwie. Jeśli jednak planujesz dużo skakać czy też biegać, wówczas dobierz buty z dobrą amortyzacją.
4. ZGŁOŚ TRENEROWI, ŻE JESTEŚ PIERWSZY RAZ – i to niezależnie, czy jest to trening na sali fitness, czy na siłowni. Tu nie ma wstydu i każdy kiedyś zaczynał, a technika jest absolutnie kluczowa dla zdrowia i efektów treningowych.
5. ZADBAJ O NAWODNIENIE – dodaj do wody cytrynę, trochę soli (nie, nie musi być morska) i ew. listek mięty. Nie faszeruj się chemią typu Oshee itp. Trening na sali fitness to nie maraton i zwykła woda wystarczy. Co do przedtreningówek i spalaczy tłuszczu – ja zdecydowanie odradzam, ale jest to kwestia indywidualna.
6. ZJEDZ PO TRENINGU – i to niezależnie od jego pory. Wiem, że może to zabrzmieć dziwnie, zwłaszcza jeśli przyszliśmy na siłownie spalać, ale musisz zjeść po treningu i już. Oczywiście coś odżywczego i zdrowego, bogatego w białko i tłuszcze i węglowodany (no, chyba że był to bardzo łagodny trening, wówczas posiłek białkowy wystarczy).

Czy odżywka białkowa pozwala schudnąć?

7. DBAJ O REGENERACJĘ – czyli śpij odpowiednio długo, rozciągaj się, roluj i chodz – o ile to możliwe, na masaże. Sama polecam tajskie, ale każdy masaż będzie lepszy niż żaden.
8. JEŚLI COŚ CIĘ BOLI – i nie są to mięśnie, a stawy – zgłoś to trenerowi.

Człowiek jest jak namiot, czyli dlaczego Cię boli

9. TESTUJ RÓŻNE FORMY i RÓŻNYCH TRENERÓW – musi być chemia i trening powinien sprawiać Ci przyjemność.

Które zajęcia fitness wybrać?

10. ZNAJDŹ PARTNERA TRENINGOWEGO – lub grupę ludzi, z którą poczujesz więzi, a wierz mi, że to czasem potrafi zdziałać cuda.

Jak zmotywować się do ćwiczeń