Odżywianie – wiarygodne treści w sieci

– Stefan, czy są w sieci jakieś wiarygodne treści dotyczące diety i odżywiania? Bo odnoszę wrażenie, że wszystko to samozwańczy eksperci, ludzie którzy na podstawie „na mnie działa” edukują innych odnośnie diety, treningu, lub zdrowia. I jak tu wyselekcjonować te wiarygodne i wartościowe?
– Krysiu, poruszyłaś bardzo ważną kwestię, i muszę przyznać, że to jest poważny problem.
– To znaczy, że nie ma wartościowych informacji w sieci?
– Nie, nie, oczywiście, że są, ale często te wiarygodne wcale nie są mainstream’owe. Śmiem nawet sądzić, że jest wręcz odwrotnie, fake-news, diety-cud, znachorskie metody leczenie, powielane mity odnośnie diety czy zdrowia, są znacznie bardziej popularne, czy tez klikalne, niż te wiarygodne źródła informacji.
– Czemu tak się dzieje?
– Po części z faktu, że lubimy wierzyć w magiczne rozwiązania które drogą na skróty pozwolą nam osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Ale też z desperacji, bo umówmy się, nasza służba zdrowia nie działa jak powinna, i ludzie w desperacji zaczynają sami się diagnozować za pomocą googla i szukają porad na forach internetowych. No i oczywiście, w dużej mierze jest to marketing, gdzie ludzie zarabiają, na promowaniu konkretnych systemów żywienia, produktów, suplementów, itp.
– Ale skąd ludzie mają wiedzieć, że dana informacja nie jest prawdziwa, albo, że skoro na innych coś zadziałało, nie oznacza, że zadziała na nas?
–  Hym, myślę, że tylko zdrowy rozsądek, dystans i dociekliwość można uchronić nas, przed wierzeniem w bzdety.
– No dobrze, ale Ty z pewnością znasz jakieś wiarygodne treści w sieci, bo skądś tą wiedzę czerpiesz.
– Owszem, jest kilka miejsc w sieci, których autorzy wiedzą co mówią.

Wiarygodne treści w sieci dotyczące odżywiania

 

Damian Parol –  z wykształcenia dietetyk i psychodietetyk, który ma również doświadczenie w pracy jako trener personalny, który znany jest jako obrońca diety wegańskiej wśród sport. Założył bloga bo irytowało go, jak wiele jest w przestrzeni publicznej nieprawdziwych informacji na temat dietetyki, które tworzą dziennikarze, aktorzy, piosenkarze, fit-celebryci i sami dietetycy. Edukuje przy pomocy nauki, którą przemyca okraszoną potężną dawką humoru.

 

Dietetyka Nie na Żarty – czyli  Leszek, Wojciech  i Arkadiusz , którzy pomagają zarówno zawodowym sportowcom, ambitnym amatorom jak i osobom chcącym poprawić swój stan zdrowia. Stale aktualizują swoją wiedzę, gdyż  dietetyka jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną. Współpracują z klubami sportowymi i prowadzą szkolenia dla trenerów personalnych z zakresu żywienia. Na swoich social mediach dzielą się informacjami, które nie tylko edukują, ale też bawią.

 

Badamy Suplementy – czyli Maciej Szymański, który podjął się niezwykle ważnego ale też trudnego projektu, w którym bada najpopularniejsze suplementy diety i ich wyniki udostępnia  Internecie. Działa od niedawna, ale już zdołał wywołać zamieszanie, bo obnażył kłamstwo jednego z największych producentów odżywek dla sportowców.

 

Okiem Chemika – czyli Agnieszka, która z wykształcenia jest właśnie chemikiem, i za pomocą nauki rozprawia się z mitami dotyczącymi stosowania leków, suplementów diety, odżywiania, zdrowia, itp. Jej filmy, to genialna i niezwykle potrzebna alternatywa do bzdur puszczanych nam codziennie w reklamach.

Dietetyka oparta na faktach– czyli Radek, który z wykształcenia jest dietetykiem i na swoich social mediach edukuje oraz rozprawia się z mitami odnośnie diety, sportu i odchudzania. Radek opiera swoją wiedzę na badaniach naukowych, a także wiedzy ekspertów, których możecie usłyszeć na podcastach udostępnianych w sieci. Duża dawna wiedzy przekazana w przyjemny sposób.

Michał Wrzosek – Dietetyk i doktorant SGGW, który pomaga podopiecznym poprawić stan zdrowia oraz wygląd. Na działalność w social mediach zdecydował się, gdyż uważa, że tylko osoba po studiach i z dużym doświadczeniem jest kimś, komu można powierzyć swoje zdrowie. Jego social media to duża dawka wiedzy, kulinarnych inspiracji i motywacji.

 

Jacek Bilczyński – promotor zdrowego stylu życia, specjalista z zakresu treningu i odżywiania. Jacek ma ogromną wiedzę, popartą doświadczeniem, oraz bardzo zdrowe podejście do żywienia oraz trenowania. Jego treści w social mediach to przede wszystkim dystans, rozsądek i wartościowy przekaz. Hobbistycznie Jacek montuje filmy i robi niesamowite zdjęcia, także jego profile są niezwykle przyjemne dla oka.

 

Ula Somow – Dietetyk sportowy, Dietetyk Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz klubu siatkarskiego PGE Skra Bełchatów. Łączy pasję do sportu i zdrowego odżywiania współpracując z zawodnikami współpracując z zawodnikami na różnych etapach swojej kariery sportowej. Prowadzi szkolenia i warsztaty, współpracuje z fundacją „Szkoła na Widelcu“, zajmującą się walką o poprawę jakości żywienia dzieci. Na swoich social mediach wrzuca wiele ciekawych informacji odnośnie diety, a także inspiracji na zdrowe posiłki.

 

Doktor Ania – czyli Ania Makowska, która na swoich social mediach, a także wydanej książce, edukuje ludzi odnośnie żywienia, a dokładniej świadomych wyborów konsumenckich. Obnaża sztuczki marketingowe i uczy ludzi, jak poprawnie czytać etykiety produktów spożywczych.  Z wykształcenia jest doktorem nauk farmaceutycznych, pedagogiem i obecnie studiuje dietetykę.

 

 

2. Trening