praca na studiach

Praca na studiach- gdzie, co i za ile?

– Stefan, co myślisz o łączeniu pracy i studiów? Warto to robić, czy lepiej skupić się na nauce, i po skończeniu edukacji aplikować do pracy zgodnej z naszym wykształceniem?
– Oczywiście, że warto podjąć pracę na studiach! Po pierwsze po to, żeby nauczyć się szacunku dla pieniędzy oraz pracy. Po drugie, żeby się uniezależnić od rodziców, którzy wiadomo, że jak mogą to pomogą, ale nie na tym polega dorosłość. Po trzecie, duże firmy szukają ludzi ze sporym doświadczeniem zawodowym, także studia to najlepszy czas na budowanie swojej wartości na rynku pracy. Po czwarte, dzięki podejmowaniu różnych zajęć na studiach poznajemy siebie i możemy się dowiedzieć, co chcemy w życiu robić, a czego na pewno nie. Znam wielu ludzi, którzy zakochali się w pracy, którą podjęli początkowo tylko na czas studiów, a robią to do tej pory i nie wyobrażają sobie lepszego miejsca dla siebie. No i ostatnią kwestią jest chęć pracodawców do zatrudniania studentów do 26 roku życia, gdyż z reguły woli elastyczną umowę, którą można łatwo rozwiązać lub zmodyfikować (np. umowę zlecenia), dopasowuje się czasowo, najczęściej nie żąda wygórowanych stawek, a przede wszystkim ma opłacany przez uczelnię ZUS, co dla przedsiębiorców jest nie lada korzyścią.


– No dobrze, ale tak jak my nie gardziliśmy pracą w mcdonaldzie, czy w call center, tak dzisiejsi studenci mają znacznie wyższe wymagania odnośnie warunków pracy oraz zarobków.
– Tu muszę się z Tobą zgodzić. Ale sądze, że nie jest to związane z roszczeniową postawą młodych, ale ze świadomością swojej wartości oraz rynku pracy. Skoro mogą zarobić, robiąc coś co nie tylko ich rozwija, ale też daje satysfakcję i pieniądze- czemu nie.
– Czyli my byliśmy frajerami, biorąc co popadnie?
-Nie, raczej wybór był znacznie mniejszy. I na pewno sposób wychowania.
– To jak studenci mogą zarabiać pieniądze?
– Bardzo różny:
 • KURIER– Profesja kuriera nie zalicza się do zawodów regulowanych. Aby pracować w tym charakterze, nie trzeba mieć specjalnych uprawnień. Pracodawcy stawiają przed kandydatami wymóg uzyskania prawa jazdy kategorii B. Jeśli firma posiada w swojej flocie pojazdy ważące więcej niż 3,5 t, może być konieczne zdobycie dodatkowej licencji. W pracy dostawcy liczą się także kompetencje miękkie, takie jak: punktualność, komunikatywność, zarządzanie sobą w czasie i odpowiedzialność. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie kuriera w 2017 r. wynosiło 3900 zł brutto.
 • DOSTAWCA JEDZENIA – Zarobki i koszty dostawców żywności zależą przede wszystkim od pracodawców ale średnia to ok. 2 tysiące brutto miesięcznie. Osoby rozwożące jedzenie w niektórych firmach mają etaty z minimalną pensją. Ale dużo częściej pracują na czarno. Wówczas ich pensja w dużym mieście może przekroczyć nawet 3,5 tys. zł. Na takie warunki najczęściej zgadzają się studenci, którym bardziej zależy na wysokich zarobkach niż na odkładaniu na emeryturę. W niektórych firmach, warunkiem przyjęcia do pracy w charakterze dostawcy, jest posiadanie własnego auta lub skutera. Zdarza się też, że pracownicy muszą z własnej kieszeni płacić za paliwo.
 • TAJEMNICZY KLIENT– Zarabiasz za wykonane zadania. Stawki za zadania różnią się znacznie: od 15 zł za drobne badania, po 90 – 100 zł i więcej za badania zajmujące więcej czasu. Niektóre z wizyt rozliczane są w barterze, przeważnie poprzez zwrócenie na konto wydanych pieniędzy na wizytę w kinie, kawiarni czy zrobienie drobnych zakupów przy okazji wizyty w sklepie. Zarobki tajemniczego klienta zależą od liczby zrealizowanych badań, dlatego też kluczem do sukcesu jest dobre planowanie.
 • MODERATOR W SOCIAL MEDIACH – Wymagana jest kultura osobista, nienaganna polszczyzna, opanowanie, oraz umiejętność rozwiązywania konfliktów. Zarobki wahają się od 1000 zł wzwyż miesięcznie ( wszystko zależy od ilości pracy,oraz pracodawcy). Często pracę można wykonywać w formie zdalnej.
 • MARKETING SZEPTANY – Jest to umieszczenie różnego rodzaju komentarzy na forach, blogach, fanpage’ach. Zlecenie płatne jest od ilości pozostawionych komentarzy,i zazwyczaj stawką minimalną, za 1 komentarz jest 2 zł.
 • COPYWRITING –  Jest to pisanie tekstów na zlecenie. Idealne rozwiązanie,dla ludzi lubiących pisać i ceniących sobie pracę zdalną ( chociaż można spotkać oferty pracy stacjonarnej). Wymogiem jest nienaganna polszczyzna, oraz kreatywność. Zarobki wahają się od 25 do 200 zł za tekst- wszystko w zależności od stopnia „skomplikowania”tekstu, oraz jego długości.
 • PISANIE BLOGA I PROWADZENIE INSTAGRAMA – Zarobek zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Jeśli masz strategię, i pomysł na wypromowanie swojej osoby w sieci, piszesz dobre teksty, robisz świetne zdjęcia, i umiesz nawiązywać kontakty – możesz z tego zacząć żyć. Tu jednak nie ma jednej złotej recepty, i często wymaga to również stworzenia jakiegoś produktu,typu e-book, webinar, szkolenia, czy też ubrania, itp.

Jak zarabiać na blogu

 • PROWADZENIA FANPAGE – Jest to praca polegająca na tworzeniu i wrzucaniu postów na portalu Facebook. Zarobek zależy od firmy,i ilości pracy, ale kwota minimalna to 300 zł miesięcznie.
 • MONTAŻ FILMÓW – Świetne zajęcie dla wszystkich geeków, i coraz częściej tacy specjaliści są poszukiwani. Zarobek jest kwestią indywidualną, ale z pewnością można z tego wyżyć ( za przykład niech posłużą rewelacyjni montażyści Krzysztofa Gonciarza).
 • STAŻ W AGENCJI MARKETINGU – Jest to świetny start dla ludzi zainteresowanych karierą w marketingu i reklamie. Na szczęście większość jest już płatnych,i minimalny zarobek to  około 1200zł miesięcznie.
 • REDAKTOR W PORTALU INTERNETOWYM – Na tym stanowisku ymagana jest głównie umiejętność pisania i redagowania tekstów, wyczucie trendów, i dobra organizacja pracy. 
 • UCZENIE JĘZYKA OBCEGO – Idealne rozwiązanie, dla ludzi, którzy płynnie posługują się językiem obcym. W chwili obecnej pracę można wykonywać prywatnie, uczyć w szkole językowej (w prywatnych placówkach nie jest wymagane wykształcenie pedagogiczne), poprzez dawanie lekcji przez skype. Zarobki wahają się od 35 do 100 zł za godzinę.
 • PRACA NA RECEPCJI – Wymogiem jest zazwyczaj dobra prezencja, organizacja pracy, oraz znajomość języka angielskiego. Zarobki zależą od pracodawcy i wymiaru godzin, ale zazwyczaj jest to nie mniej niż 2500 tys. brutto.
 • BARISTA – Genialna praca, dla miłośników kawy, i ludzi lubiących pracę w grupie i kontakt z klientem. Zdecydowanym plusem są szkolenia z latte art ( rysowania na kawie) , obsługi klienta, oraz sprzedaży, a także  zapewnienie przez pracodawcę darmowej kawy i jedzenia, co w przypadku studentów,ma niejednokrotnie kluczowe znaczenie. Zarobki oraz forma zatrudnienia zależą od pracodawcy. Często jest to podstawa plus napiwki, oraz, jak w przypadku Green Caffe Nero– procent od utargu.
 • OPIEKUNKA DLA DZIECI – Idealna praca,dla osób,które chcą związać swoją przyszłość z pracą z dziećmi. Wymagane są zazwyczaj studia pedagogiczne, a zarobki zależą od ilości pracy i pracodawcy.
 • KONSULTANT DS. SPRZEDAŻY w klubie fitness – Świetne zajęcie dla osób lubiących kontakt z ludźmi oraz sport. Niewątpliwym plusem jest dostęp do siłowni i zajęć fitness przed lub po pracy. Zarobki to zazwyczaj minimalna krajowa plus procent od utargu, czy też ilości podpisanych umów.
 • INSTRUKTOR FITNESS – Przed podjęciem tej pracy należy zrobić kurs instruktorski, oraz odbyć praktyki. Jest to świetne zajęcie dla ludzi,którzy cenią sobie kontakt z innymi ludźmi,nie mają obaw przed wystąpieniami publicznymi, mają dobrą kondycję fizyczna, oraz przede wszystkim chcą się szkolić i dzielić z innymi swoją wiedzą i zamiłowaniem do ruchu.Zarobki zależą od miasta i pracodawcy i wahają się od 50- 100 zł/h.
 • INSTRUKTOR ZUMBY – Wymagany jest kurs, który kosztuje około 1000 zł,oraz poczucie rytmu. Świetna praca, dla ludzi których pasją jest taniec oraz, którzy lubią się dobrze bawić. Zarobki zazwyczaj są nieco wyższe niż dla klasycznych instruktorów fitness.
 • INSTRUKTOR LES MILLS – Idealne rozwiązanie dla miłośników sportu i ruchu. Szkolenia prowadzone są na wysokim poziomie i dają uprawnienia do prowadzenia zajęć na całym świecie. Oferta szkoły Les Mills jest na tyle bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie. Polecam odwiedzić stronę firmową w celu zapoznania się, ze szczegółami,lub znaleźć ich na portalu facebook. Zarobki wyglądają podobnie jak w przypadku instruktorów fitness.

 

A gdzie szukać pracy, którą można łączyć ze studiami?
– Możliwości jest wiele i najlepiej próbować na różnych frontach, tj. portale internetowe jak: pracuj.pl, gumtree.pl, olx.pl, wirtualnemedia.pl, money.pl/praca. Mnóstwo ofert można znaleźć na grupach na Facebooku -wystarczy wpisać np. praca w mediach i wyszukać grupę, oraz na portalu LinkedIn. Oczywiście warto śledzić fanpage firm, w których chcielibyśmy pracować, albo też aplikować do nich z ofertą, nawet jeśli chwilowo nie prowadzą rekrutacji. Noi ostatnim i nadal bardzo skutecznym sposobem szukania pracy są znajomi i polecenia.
– Ehh.
– Czemu wzdychasz?
– A bo tyle jest teraz możliwości pracy, jak jesteś młody.
– Krysiu, praca na studiach nie determinuje naszej przyszłości, ale rozwija i na pewno warto ją wykonywać. Ale też pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na zmiany, jeśli uwiera Cię praca czy sytuacja życiowa, w której się znajdujesz.

 

College-Job-Seekers-Funny Praca na studiach- gdzie, co i za ile?