suplementy dla sportowców

5 najlepszych suplementów dla sportowców

– Stefan, ja to już głupieję! Niby trenuję tylko amatorsko, ale widzę, że wszyscy biorą wokół stosują suplementy dla sportowców. I teraz sama nie wiem, co brać, a czego nie i czy w ogóle?
– Hym, to jest dość złożony temat. Wszystko zależy od tego, co trenujesz, jak często, jaką masz dietę, wiek, płeć, cele treningowe itp.
– Jak to jakie cele?! Stefan, no przecież wiadomo, że chce szybko schudnąć.
– No to na to nie ma żadnych suplementów.
– Jak to nie? A spalacze tłuszczu?
– Krysiu, nie kombinuj. Dobra dieta, regularny trening i stopniowo osiągniesz zadowalające efekty- tylko cierpliwości.
– Nuuda. No dobrze, a co z innymi środkami? Widzę, że ludzie piją takie szejki i jakieś tabletki łykają zaraz po treningu. Co o tym myślisz?
– Krysiu, w świetle najnowszych badań, istnieje 5 wartościowych suplementów diety dla sportowców.
1. KREATYNA – a dokładniej monohydrant kreatyny. monohydrat kreatyny. Jest to najlepiej przebadana forma i co więcej, pomimo wykonania szeregu badań, w których porównywano go do innych form okazywał się równie skuteczny lub wręcz skuteczniejszy od swoich rzekomo lepszych odpowiedników.

 

2. WITAMINA D – o nią zadbać powinien każdy człowiek mieszkający na terenach Europy środkowo-wschodniej. Pozyskanie optymalnych dawek witaminy D z żywności jest bardzo trudne, dlatego zaleca się suplementację. Jej rola jest bardzo szeroka i nie dotyczy wyłącznie aspektu sportowego. ale przede wszystkim regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej, czy ryzyka infekcji.
3. KOFEINA. Jest bardzo szybko wchłaniana z przewodu pokarmowego, dalej rozprowadzana i metabolizowana przez wątrobę. Podwyższony poziom może pojawić się w ciągu 15-45 min po konsumpcji, a maksymalny poziom obserwowany jest po około godzinie. Kofeina może nieznacznie zwiększać utratę masy ciała i zapobiegać przyrostom tkanki tłuszczowej, poprzez tłumienie apetytu i stymulowanie termogenezy. Umiarkowane spożycie kofeiny może zmniejszyć ryzyko chorób przewklekłych, cukrzycy, Parkinsona, chorób wątroby czy raka jelita grubego.
4. BETA ALANINA. Podczas wysiłku o wysokiej intensywności pod wpływem nagromadzenia się jonów wodorowych dochodzi do obniżenia ph mięśni, czyli mówiąc kolokwialnie zakwaszenia, co odczuwane jest jako zmęczenie. Nasz organizm posiada jednak mechanizmy buforujące nadmiar jonów wodorowych. Jedną z takich substancji jest karnozyna. Wykazano, że suplementacja beta-alaniną zwiększa stężenie karnozyny w mięśniach szkieletowych, stąd jej podaż okazuje się dość skuteczna, szczególnie w wysiłkach o czasie trwania od minuty do 4 minut.
5. ODŻYWKI BIAŁKOWE są jak najbardziej zalecane, jeśli nie jesteś w stanie dostarczyć w diecie odpowiedniej ilości białka, która jak wiadomo, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także dość istotna w procesie budowanie tkanki mięśniowej.

http://https://www.blogierka.pl/czy-warto-stosowac-odzywke-bialkowa/

 

A BCAA? Słyszałam, że jest niezbędne przy uprawianiu sportów?
– Hym, specem nie jestem, ale zachęcam do wysłuchania tego podcastu.

– Kurcze, człowiek chce tylko dobrze wyglądać, a tu się okazuje, że musi zainwestować w masę tabletek i proszków..
– Krysiu, wcale nie musi. Jeśli masz zdrową i zbilansowaną dietę nic nie musisz, ale możesz.
– To co, te wszystkie suplementy to takie placebo?
– Hym, tego nie wiem, ale przezorny zawsze ubezpieczony.
– I spłukany.
– No już nie przesadzajmy. Odpuścisz kilka kawuś z ciachem na mieście i uzbiera się na coś dla ciała.
– Nieśmieszne.