– Krysiu, co tam dłubiesz.
– Piszę poradnik o tym, gdzie szukać pracy.
– O proszę!
– Stefan, dobrze wiesz, że ja, od marca szukam pracy już na cały etat, także myślę, że mam spore doświadczenie w tym temacie.
– No masz.
– I chodzę na rozmowy kwalifikacyjne, mam spory odzew na moje CV, także chyba jednak umiem znaleźć ciekawe oferty.
– Umiesz, to prawda, szkoda tylko, że póki co, nikt Cię zatrudnić nie chciał.
– Niby tak, ale mnóstwo ludzi szuka teraz pracy, konkurencja jest ogromna, a dla mnie fakt przejścia przez pierwsze sito rekrutacyjne- nawet do TVN, jest jakimś sukcesem.
– Skoro tak mówisz. To pokaż, jak ta lista, gdzie szukać pracy wygląda.
GDZIE SZUKAĆ PRACY
1. PORTALE Z OGŁOSZENIAMI O PRACĘ
Pracuj.pl – największa wyszukiwarka ofert pracy w Polsce. Plusem jest to, że po założeniu konta – aplikacja jest szybka i dosyć automatyczna. Minusem – podobno teraz rekrutacje w większości firm są wstrzymane i pracownicy tylko odświeżają ogłoszenia, żeby coś się działo, jednak nijak się to ma do prawdziwych rekrutacji. I jeśli chodzi o mnie – nikt, nigdy nie odezwał się z tego portalu.
RocketJobs.pl – stosunkowo nowa, ale bardzo ciekawa i aktualna wyszukiwarka ofert pracy głównie z obszaru marketingu i sprzedaży.
Praca.pl – kolejna wyszukiwarka, która daje możliwość zasubskrybowania interesujących nas ofert pracy.
Jobs.pl – jeden z najstarszych portali z ogłoszeniami o pracę, ale nadal aktualny.
Infopraca.pl – mnóstwo ogłoszeń o pracę, które również można sobie zasubskrybować na skrzynkę email.
WirtualnaMedia.pl – w zakładce praca znajdziecie najnowsze ofert z branży marketingu i mediów.
Gumtree.pl – wbrew obiegowej opinii, można znaleźć tu ciekawe ogłoszenia o pracę dla freelancerów, gastronomii lub branży kreatywnej. Jest tez mnóstwo ofert od tzw. Januszy biznesu, ale z pewnością jest ich tu mniej niż na olx.
Olx.pl – legenda głosi (i również reklama), że można tu znaleźć pracę. Tego nie wiem, mi się nigdy nie udało, ale z pewnością portal ten dostarcza mi dużo śmiechu.
Aplikuj.pl – ogłoszenia o pracę z całej Polski, jednak przeważają te z południa.
Praca Trovit.pl – wygodna w nawigacji wyszukiwarka ogłoszeń o pracę.
Jobrapido – kolejna wygodna w obsłudze wyszukiwarka ofert pracy.
Praca owi.pl – wyszukiwarka ofert pracy z granicą z dosyć przyjemna nawigacją.
Europeanlanguagejobs.com – wyszukiwarka ofert pracy dla osób,które biegle posługują się językami obcymi i myślą o wyjeździe z Polski.
2. AGREGATORY OGŁOSZEŃ O PRACĘ
Adzuna – zbiera wszystkie aktualne ofert z rynku pracy. Ma wygodna nawigację i jest zdecydowanie moim ulubionym miejscem ) oszczędza sporo czasu w poszukiwaniach).
Indeed – jedna z największych na świecie wyszukiwarek, która zbiera ofert z runku pracy. Wygodna nawigacja, aktualna oferta i aplikacja mobilna – zdecydowanie warto tu zaglądać.
3. PORTALE SPOŁECZNOŚCIOWE
LinkedIn – jest to portal, na którym trzeba mieć konto, jeśli poważnie myślimy o znalezieniu pracy. Należy dobrze uzupełnić swój profil, zadbać o opis, cover photo, zdjęcie profilowe i warto udzielać się na wątkach tematycznych, żeby potencjalni pracodawcy, czy też rekruterzy nas zauważyli.
GoldenLine – czasy świetności ma już za sobą i jest to raczej babcia LinkedIn, ale legenda głosi, że ktoś, tu czasem jeszcze coś wrzuca.
Facebook – to jest kopalnia ogłoszeń o pracę i okazji biznesowych, ale trzeba wiedzieć, gdzie szukać. Najbardziej oczywiste jest polecenie przez znajomych – tak było i będzie, że najłatwiej zdobyć pracę, gdy ktoś nas poleci. Niemniej, jest też mnóstwo grup tematycznych, gdzie można znaleźć aktualne ofert z rynku pracy. Zdecydowany must – zwłaszcza dla freelancerów.
4. PORTALE DLA FREELANCERÓW
Useme – jeden z najpopularniejszych portali z ogłoszeniami o pracę dla freelancerów. Portal oferuje możliwość wystawiania faktur, za które pobiera prowizje, ale jeśli nie mamy własnej działalności – jest to z pewnością wygodne rozwiązanie. Minusem jest ogromna konkurencja i dosyć niskie stawki za pracę.