rola taty w życiu córki

Rola taty z życiu córki

– Krysiu, myślisz, że Twoja relacja z tatą wpłynęła w jakimś stopniu na Twoje postrzeganie siebie jako kobiety oraz na relacje, jakie budowałaś w swoim życiu z mężczyznami?

– O losie! A cóż to za filozoficzne pytanie przy śniadaniu?- Poważnie pytam.

– Ale dlaczego ja? Czy teść jakoś ci się naraził?
– Absolutnie. Pytam ogólnie i zastanawiam się, czy to, co często mówią psycholodzy, jest prawdą.
– A co mówią?
„Ojciec wywiera wpływ na kształtowanie się osobowości córki już od najwcześniejszych lat jej życia. To jego względy i uwaga są dla niej najważniejsze. To on jest pierwszym mężczyzną, który wprowadza ją w relacje z przedstawicielami płci męskiej”.
– Ciekawe.
– I jeszcze: „Tata, który poświęca córce swój czas, zainteresowanie, otacza ją czułością, dostaje w zamian nie tylko wyjątkowe uczucie, ale tym samym przygotowuje córkę do wielu życiowych ról. W oczach córki to ojciec jest pierwszym bohaterem, który potrafi zrobić wszystko i jednocześnie wie wszystko najlepiej.”
– Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, zresztą moja reakcja z tatą była i w sumie nadal jest lekko burzliwa. Wpływało na to mnóstwo rzeczy jak problemy wieku dojrzewania, czy późniejsze terapie, ustawienia rodzinne itp. I na pewno, jako nastolatka, nie czułam się ani atrakcyjna, ani kobieca, baa, nawet miałam z tego powodu kompleksy. Jednak po przepracowaniu wielu rzeczy, myślę, że mam z tatą świetną relacje, nadal burzliwa, ale nadajemy na podobnych falach i przede wszystkim wiem, że mam jego wsparcie we wszystkim, co robię. Czy tak jest w przypadku każdej dziewczynki? Nie wiem.
– Specjaliści twierdzą, że aby zbudować wartościową relację z córką, tata powinien od najmłodszych lat angażować się w jej wychowanie.
– To chyba oczywiste, ale umówmy się, nie żyjemy w idealnym świecie i nie zawsze jest to możliwe.
– Fakt. Czy to znaczy, że jak dziewczynka nie wychowała się z tatą u boku, albo tata był, ale raczej fizycznie, a nie mentalnie, to ta relacja będzie zaburzona? Oraz, czy będzie miała kłopot z samooceną w przyszłości i czy wpłynie to w jakiś sposób na to, jakich partnerów wybierze?
– Temat rzeka Stefan. Z pewnością nasza przeszłość w jakiś sposób predysponuje naszą przyszłość i według wielu teorii psychodynamicznych powiązanych z freudowską teorią psychoanalizy, na partnerów wybieramy mężczyzn podobnych do naszych ojców.
– A jeśli ta relacja była daleka od ideału, to znaczy, że nasz związek skazany jest na porażkę?
– Absolutnie! Bardzo istotna jest samoświadomość oraz budowanie wartościowych relacji w dorosłym życiu, gdyż są one w pewny sposób zniwelować złe wpływy z dzieciństwa.
– A co, jeśli ktoś nie zdaje sobie sprawy z tego, że wchodzi w toksyczne relacje właśnie ze względu na dzieciństwo i wytworzone w tamtym okresie schematy?
– To akurat jest bardzo częsty problem nie tylko wśród kobiet, ale i mężczyzn i w takim przypadku najlepiej udać się po prostu do specjalisty.

 

A jakie Ty masz relacje z tatą, Drogi Czytelniku? I czy sadzisz, że w jakimś stopniu ta relację Cie ukształtowała?